Jdi na obsah Jdi na menu

V kolikati začít se sportem

3. 8. 2018
Mnoho rodičů přemýšlí, zda už nastala ta správná doba zapojit své dítě do sportovní aktivity. 
 
Máme tím na mysli organizovanou činnost ve sportovních klubech. Především je třeba zdůraznit, že neexistuje zázračné pravidlo, kdy je ten správný čas, protože mezi dětmi jsou značné individuální rozdíly. 
 
Rodiče mohou sami odhadnout, zda je dítě fyzicky a emočně připravené na zápis do sportovního klubu. Organizovaný trénink klade na děti nové nároky, které často ještě nedokážou zvládnout. Zkuste si zodpovědět sami následující otázky:
 
  • Je dítě ochotné pravidelně navštěvovat tréninky?
  • Je dostatečně zralé, aby pochopilo pravidla sportu?
  • Je připravené podřídit se zájmům družstva před svými osobními?
  • Dokáže přijímat informace a udržet disciplínu s někým jiným, než s vámi?
  • Dokáže skloubit školní povinnosti s pravidelným tréninkem?

Rodiče, zkuste si poctivě odpovědět na otázky ještě před tím, než přihlásíte své děti k pravidelným tréninkům. Pro děti je snadné říci ano pro novou zajímavou aktivitu.

Musí si ale uvědomit, že pravidelnost znamená, chodit na trénink i když se mu zrovna nechce, je unavené, rozladěné nebo hraje v týmu, který prohrává. Povzbuďte děti ke sportovním aktivitám, ale mějte na paměti jaký to má vliv na celou rodinu. Můžete si nechat poradit, ale konečná rozhodnutí musíte jako rodiče udělat sami. Většina expertů nedoporučuje začínat s organizovaným tréninkem před 6. rokem.

Nároky různých sportů jsou ale velmi odlišné. Sporty jako tenis, kopaná, lední hokej, je možné začínat ve věku 5-6 let, ale i dříve (záleží na biologickém věku daného jedince a jeho sportovním předpokladům) s jinými, jako basketbal, golf, volejbal, zápas je vhodné začínat později. 

Organizovaný trénink je jen dalším stupněm přirozených základů získaných „doma na dvorku“, házením , chytáním, vytvářením vlastních spontánních pohybových aktivit. 

Avšak rodiče pozor ! Podceníte-li tuto oblast a svému dítěti neumožníte okusit sportovní zápolení, můžete se v budoucnu dočkat dítěte závislého na sledování televize, videoher nebo brouzdajícího bezcílně internetem.